Izvješće o aktivnostima na ovogodišnjoj tehnologijadi

TEHNOLOGIJADA 2023 – SUDJELOVANJE GRAFIČKOG FAKULTETA

Tehnologijada je međunarodno znanstveno-sportsko natjecanje koje se održava jednom godišnje, s tradicijom dugom 50 godina.  Predstavlja jedan od najvažnijih oblika suradnje tehnoloških fakulteta kao i same industrije na području znanosti, sporta i kulture. Okuplja oko tisuću sudionika Sveučilišta srednje Europe. Tijekom Tehnologijade održavaju se brojna događanja, od predavanja i prezentacija, znanstveno tehnoloških dostignuća sudionika do izložbi, radionica i sportskih susreta.

Kao najbolji projekt svoje kategorije Tehnologijada je dobitnik i Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu za 1997. godinu, što samo potvrđuje njezinu važnost za područje visokog obrazovanja Republike Hrvatske dugi niz godina. 2022. godine održano je 24. izdanje projekta nakon 2 godine pauze zbog COVID-19 pandemije u organizaciji Grafičkog fakulteta i Studentskog zbora Grafičkog fakulteta, brojalo je 500 sudionika s 8 fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Ljubljani, te je rezultiralo iznimnim uspjehom.

Kemijsko-tehnološki fakultet Split bio je organizator 25. međunarodnog znanstveno-sportskog natjecanja Tehnologijada 2023 održanoga od 24. do 30. travnja u Trogiru. Glavni organizacijski odbor sačinjavali su predstavnici svih osam fakulteta sudionika; Tekstilno-tehnološki fakultet – Zagreb , Prehrambeno-biotehnološki fakultet – Zagreb, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije – Zagreb , Kemijsko-tehnološki fakultet – Split , Prehrambeno-tehnološki fakultet – Osijek , Metalurški fakultet – Sisak , Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo – Ljubljana te Grafički fakultet. Broj sudionika ponovno je premašio 500, a s Grafičkog fakulteta je 79 studenata putovalo na natjecanje.

Studenti koordinatori aktivnosti sudjelovanja studenata Grafičkog fakulteta na Tehnologijadi 2023 bili su Rino Bolić (predstavnik Grafičkog fakulteta u Glavnom odboru), Lana Makovec (zamjenica predstavnika Grafičkog fakulteta u Glavnom odboru), Marin Miletić (član Studentskog zbora Grafičkog fakulteta) i Ivana Kujundžić (članica Studentskog zbora Grafičkog fakulteta). Fotografi su bili Damir Sukop, Jelena Katarina Milićević i Iva Skoko.

Članica komisije znanstvenog dijela natjecanja kao član s Grafičkog fakulteta bila je doc. dr. sc. Marina Vukoje, a njena zamjenica doc. dr. sc. Katarina Itrić Ivanda.

Predanost studenata natjecatelja, marljiv rad i timski duh isplatili su se na najbolji mogući način te su uistinu učinili Fakultet ponosnim. Grafički fakultet se plasirao kao 3. od 8 fakulteta na ljestvici postignutih rezultata što je najveći uspjeh u posljednjih 7 godina; ukupan poredak fakulteta Tehnologijade 2023 na osnovi postignutih rezultata u natjecanjima:

1. Prehrambeno-biotehnološki fakultet
  2. Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
  3. Grafički fakultet
  4. Prehrambeno-tehnološki fakultet
  5. Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
  6. Kemijsko-tehnološki fakultet
  7. Metalurški fakultet
  8. Tekstilno-tehnološki fakultet

Osvojena odličja za Grafički fakultet:

ZLATO – Plivanje M, Martin Hrženjak

SREBRO – Odbojka M/Ž (sastav: Luka Perić, Andrej Peterlin, Rino Bolić, Matej Šimić, Lukša Stabile, Mario Knežević, Damir Sukop, Lamia Engerini, Lana Engerini, Iris Crnjac, Nina Šumelj, Antonija Ivanković, Marija Škunca, Tonka Bujas, Iva Skoko)

SREBRO – Košarka M (sastav: Roko Slavko Poduje, Marko Šapina, Karlo Podhraški, Tin Getz, Luka Šušak, Nikola Jerkan, Janko Pavlović, Nikola Babić, Marin Lipšinić, Sebastijan Wagner, Neven Nikolić, Andrej Jandrić, Ivan Malenica, Mato Meštrović)

BRONCA – Kros M, Teo Popović

BRONCA – Kros Ž, Ivona Pejić

BRONCA – Plivanje Ž, prof. Maja Strižić Jakovljević

BRONCA – Stolni tenis M/Ž (Martina Pavić, Domagoj Papić i Benjamin Cacan)

BRONCA – Znanstveni rad pojedinačna kategorija, Jelena Katarina Milićević („Računalna analiza multispektralnih podataka s ciljem detekcije slabo vidljivih informacija u povijesnoj pisanoj i tiskanoj građi“)

Pored osvojenih odličja, natjecatelji s Grafičkog fakulteta su u Trogiru postigli još hvalevrijednih rezultata:

Futsal M – 4. Mjesto (sastav: Karlo Krok, Vinko Makek, Eldar Nurkić, Tin Markušić, Borna Kolenić, Lovro Posilović, Luka Letnar, Ante Periša, Tomislav Sinanović, Mateo Drpić)

Šah M/Ž  – 5. Mjesto (Elma Mešić, Šima Raguž, Benjamin Cacan)

Futsal Ž – 5. Mjesto (sastav: Rafaela Jurman, Nikolina Čule, Matea Klešnik, Ivana Ćurčić, Petra Blažević, Paula Bučić, Magdalena Pranjić, Lorin Matea Stanin, Doroteja Jerečić, Lucija Begić, Matea Pavleka, Natali Selmanović, Ivona Pejić)

Znanstveni rad – 5. Mjesto (Tena Naglić, Fabijan Kovačević, Jelena Katarina Milićević, Marija Magdalena Mendeš, Petar Vračić i Filip Pečarić)

Košarka Ž – 7. Mjesto (sastav: Marina Milošević, Lucija Tereza Jelić, Erika Žikić, Marija Kraljević, Ana-Maria Pokos, Iva Kvesić, Ivana Kujundžić, Antonela Begić, Anabel Špikić, Sunčica Pušnik, Ivana Ćubela)

Navedena postignuća služe kao inspiracija akademskoj zajednici, podsjećajući na važnost kontinuiranog individualnog i timskog rada za postizanje uspjeha, sportskih i znanstvenih. Studenti koji su sudjelovali na znanstveno-sportskoj manifestaciji Tehnologijada 2023 dostojno su predstavljali Grafički fakultet te pokazali da su ne samo talentirani sportaši i akademski građani, već i izuzetni ambasadori Fakulteta.

Više informacija o Tehnologijadi pronađite na web stranici: https://www.zsn-tehnologijada.com/