Otvorenje izložbe Pisana kulturna baština na papiru

U srijedu, 20. prosinca 2023. godine na Grafičkom fakultetu otvorena je izložba Pisana kulturna baština na papiru – multidisciplinarna istraživanja, nastala kao rezultat suradnje našeg fakulteta i Hrvatskog državnog arhiva u Zagrebu. Izložba je prvi puta bila predstavljena u okviru znanstvenog skupa Novi pristupi u istraživanju pisane kulturne baštine na papiru, održanog u Hrvatskom državnom arhivu u rujnu ove godine. Izložba predstavlja cjelovit, multidisciplinarni pristup istraživanju pisane kulturne baštine na papiru, prikazujući međusobnu povezanost znanstvenih istraživanja iz područja grafičke tehnologije, informacijskih znanosti i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti. Izložbu možete pogledati do sredine ožujka 2024. godine, nakon čega postav seli u Dubrovnik.
Važnost ove međuinstitucijske suradnje najbolje prikazuju rezultati istraživanja, kroz koje je grafička struka pronašla svoje mjesto u području restauratorsko – konzervatorskih djelatnosti. Multidisciplinarni karakter grafičke tehnologije ogleda se u širokom području poznavanja materijala, te primjene postojećih i novih metoda istraživanja prilagođenih pisanoj kulturnoj baštini na papiru.
Autori izložbe su:
dr. sc. Andreja Dragojević, konzervator-restaurator savjetnik, pročelnica Središnjeg laboratorija za konzervaciju i restauraciju Hrvatskog državnog arhiva
Emilia Domazet, mag. knjižničarstva u Metropolitanskoj knjižnici Zagrebačke Nadbiskupije
mr. sc. Ladislav Dobrica, arhivski savjetnik, pročelnik Odjela za informacije i komunikaciju Hrvatskog državnog arhiva
prof. dr. sc. Damir Modrić, Sveučilište u Zagrebu, Grafički fakultet
doc. dr. sc. Vladimir Cviljušac, Sveučilište u Zagrebu, Grafički fakultet