Promjene u obveznom zdravstvenom osiguranju redovitih studenata

Obavijest studentima o promjenama u obveznom zdravstvenom osiguranju redovitih studenata

Sukladno odredbama novog Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (dalje: Zakon, Narodne Novine 80/13), od 01. srpnja 2013. godine, pravo na obavezno zdravstveno osiguranje stječu redoviti studenti visokih učilišta iznad 18 godina života, s tim da to pravo mogu koristiti najduže do završetka akademske godine u kojoj su završili redovito školovanje, ali ne duže od navršene 26. godine života.

Svi redoviti studenti (od 18. do 26. godine života) se prijavljuju osobno na obavezno zdravstveno osiguranje putem Područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, najkasnije do 30. listopada tekuće kalendarske godine. Uz prijavu (Tiskanicu 2 – koju prema Novom Zakonu više ne ovjerava Fakultet) redoviti studenti trebaju priložiti potvrdu fakulteta o statusu redovitog studenta u tekućoj akademskoj godini.

Studenti koji prelaze s redovitog na izvanredni studij dužni su se prijaviti Zavodu u roku od 30 dana od dana kada su izgubili status redovitog studenta, te uz prijavu (Tiskanicu 2) priložiti potvrdu fakulteta s datumom do kada su imali status redovitog studenta.

Redovni studenti iznad 26 godina (i svi koji napune 26 godina tijekom tekuće akademske godine) ne mogu biti zdravstveno osigurani kao do sada „preko Fakulteta“, već se moraju javiti u Područni ured HZZO-a.