Transparentne informacije o hrvatskim stipendijama

Institut za razvoj obrazovanja pokrenuo je novu verziju portala o stipendijama www.stipendije.info koja donosi brojne zanimljivosti, uključujući novi pretraživač institucija u Hrvatskoj koje dodjeljuju stipendije. U “Bazi stipendija” na portalu su prikupljane informacije o programima 347 institucija u Hrvatskoj koje dodjeljuju stipendije, dok je u “Bazi natječaja” u zadnjih pet godina objavljeno 2131 hrvatski i inozemni natječaji za stipendije, čime je portal postao najveći resurs u Hrvatskoj o stipendijama.

U “Bazi stipendija” portala www.stipendije.info, koja predstavlja institucije u Hrvatskoj koje dodjeljuju stipendije, većina institucija (60%) čine institucije državne uprave te jedinice područne i lokalne samouprave, 12% zaklade i udruge, 12% privatne tvrtke, 4% veleposlanstva te 13% ostale institucije. Pretraživač Baze je također jedino mjesto na kojem se mogu posebno pretražiti institucije koje dodjeljuju stipendije za ranjive društvene skupine (studente slabijeg socioekonomskog statusa, studente s invaliditetom ili studente pripadnike nacionalnih manjina).

U “Bazi natječaja”, u sklopu koje se objavljuju i hrvatski i inozemni natječaji za stipendije, 75% svih natječaja se odnose za stipendije za studij u inozemstvu, a 25% na stipendije za studij u Hrvatskoj.

Portal www.stipendije.info je pokrenuo Institut za razvoj obrazovanja 2005. godine kako bi hrvatskim studentima i široj akademskoj zajednici osigurao dostupnost informacija o mogućnostima financijske potpore za studij u Hrvatskoj i inozemstvu, te transparentnost objavljenih natječaja za stipendiju. Danas, portal bilježi više od 1,5 milijuna posjeta godišnje.