Uspjeh inovacije „Infracrveni dualni design na uniformi sa skrivenom slikom„ na međunarodnoj izložbi inovacija

Članak predstavlja izvještaj o sudjelovanju našeg tima na međunarodnoj izložbi inovacija, prototipova i poslovnih planova Inova / Budi uzor 2023. godine. Ova 2. najveća izložba na svijetu i 2. najstarija europska izložba inovacija održana je od 26. do 28. rujna 2023. godine u Zagrebu na Zagrebačkom velesajmu. Izložba je okupila inovatore, znanstvenike i poslovne stručnjake iz 30 država svijeta, među ostalima iz Indonezije, Saudijske Arabije, Kambodže, Rumunjske, Ukrajine, Njemačke, Irana, SAD-a, Velike Britanije…te Hrvatske. Sa čak 450 izložaka i međunarodnim ocjenjivačkim sudom Inova pruža platformu za predstavljanje inovacija i razmjenu ideja.

Naš tim, čiji su članovi prof. dr. sc. Ivana Žiljak Stanimirović, doc. dr. sc. Maja Matas, Stjepan Nemčić te prof. emer. dr. sc. Vilko Žiljak, predstavio je inovaciju naziva Infracrveni dualni design na uniformi sa skrivenom slikom. IRD uniforme obogaćene su individualiziranim informacijama u dva spektra, vizualnom i bliskom infracrvenom. Tisak na tekstilnim uniformama koncipiran je kao dualna kompjuterska grafika. U vidnom spektru, dizajn na uniformama vizualno je identičan, no skrivene informacije otisnute na prednjoj i stražnjoj strani odjevnog predmeta se razlikuju, a otkrivaju se tek uporabom infracrvene kamere za promatranje prvog dijela bliskog infracrvenog područja. Dualni efekt manifestira se i danju i noću. Proces tiska na platnu izveden je digitalno, pri čemu se uz pomoć našeg računalnog softvera, iz memorije povlače dvije slike koje se spajaju neposredno prije slanja u tiskarski proces. Pri tome svakoj pojedinoj uniformi dodajemo individualizirane Z skrivene informacije. Uniforme sa infracrvenim dualnim dizajnom donose novu dimenziju u području sigurnosti jer ih nije moguće kopirati, bez gubitka Z komponente.

Slika 1. Infracrveni dualni design inovacija na izložbi Inova 2023.

Na izložbi Inova ’23 demonstrirali smo odvojeno, ali i paralelno promatranje dualnih uniformi u vizualnom i infracrvenom spektru. Prikazali smo prototipove uniformi s dizajnom dviju nezavisnih kompjuterskih grafika V i Z, integriranih na istom mjestu. Inovacija „Infracrveni dualni design na uniformi sa skrivenom slikom„ istaknula se svojom originalnošću, tehnološkom naprednošću i potencijalom za široku primjenu u okruženju. Osvojili smo ukupno 4 zlatne medalje i jednu platinum medalju, koje su svaka za sebe zasebno priznanje za kvalitetu i inovativnost našeg rada.

Slika 2. Dodjela priznanja Inova 2023.
Slika 3. Dodjela priznanja Inova 2023.
Slika 4. Platinum medalja za izvrsnost inovacije
Slika 5. Zlatna medalja za izvrsnost inovacije

Tri zlatne medalje dodijeljene su autorima i Grafičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu od strane izložbe Inova 2023. Platinum medalju je dodijelila National University for Science and Technology Politehnica Bucharest za postizanje izvrsnosti u inovacijama kroz predanost i dosljednu želju da se pomaknu granice onoga što se može dobiti kroz znanost i tehnologiju. Dodatno je dodijeljena i zlatna medalja od strane predstavnika Rumunjske države, a rad u području infracrvenog dualnog dizajna autora Denis Jurečić, Maja Matas, Ivana Žiljak Stanimirović i Dijana Bratić. Nagradu dodjeljuje Universitatea Stefan cel Mare Suceava u sklopu izložbe Innovation and Creative education Fair for Youth ICE-USV – VIIth Edition. Naveden rad je predstavljen na sajmu inovacija Euroinvent u Rumunjskoj prethodno u svibnju 2023. godine. gdje je također osvojio zlatnu medalju.

Slika 6. Zlatna medalja za inovaciju “Blizanci boja i bojila za vizualni i infracrveni spektar”

Prepoznat je doprinos inovativnim rješenjima iz područja grafičke tehnologije koja imaju potencijal značajno utjecati na različita područja društva. Sudjelovanje na Inova sajmu 2023. godine izuzetno je važno za naš tim. Nagrade koje smo osvojili potvrda su kvalitete i inovativnosti naših projekata. Nastavljamo raditi na razvoju novih rješenja koja će doprinijeti društvu. Sajam nam je pružio motivaciju za daljnje inovacije i suradnje s stručnjacima u području grafičke tehnologije.